Ørkenrose - Adenium arabicum - Baobab Adenium
14/08/2016 Arkiveret i: Planter og Blomster Ø
Ørkenrose - Adenium arabicum - Baobab Adenium de stammer fra Østafrika. De er faktisk en slags sukkulenterne. De kan blive op til omkring 3 meter høje, der hvor de lever ude. De skal helst være plantet i kaktusjord, fra frø kan de plantes i kaktusjord efter ca. 1 år. De vil gerne have meget lys og gerne i fuld sol, også vil de gerne have frisk luft. De skal stå frostfrit og temperaturen bør ikke kommer under 12°. De vil gerne tørre lidt ud mellem vandingerne og de må ikke overvandes eller stå med fødderne i vand. Gødning gives ca. en gang om mdr. og ikke i vinter halvåret, hvor de også vandes sparsomt. De blomstre ca to gange om året, første gang er om foråret også igen til efteråret, maj til september. De vil gerne vandes med regn vand. De kan smide alle bladene i vinter halvåret, men de vil komme frem igen i foråret. De har kraftige stamme som kan oplagre vand igennem længere tid, så de kan modstå lange perioder med tørke. De er meget nemt at frøformere. Frøene kan sås i minidrivhus, ved en temperaturen på omkring 30 - 35°. Luftfugtigheden skal være høj. De små kimplanter vokser meget hurtigt, og i løbet af et par måneder er de allerede store. Fra frø vi der gå omkring 2 - 5 år førend at de vil blomstre.
Min 12°
Her ses dem jeg lige har købt i Kiwi d. 13 - 08 -2016.






Her ses den jeg købte i foråret 2015. Jeg slog den desvære ihjel, ved at den stod i min udestue i vinters og der blev for koldt og den døde, øv øv.



Her ses en lille jeg købte i Gartnerhallerne i Herning i foråret 2016.


Min 12°
Her ses dem jeg lige har købt i Kiwi d. 13 - 08 -2016.






Her ses den jeg købte i foråret 2015. Jeg slog den desvære ihjel, ved at den stod i min udestue i vinters og der blev for koldt og den døde, øv øv.



Her ses en lille jeg købte i Gartnerhallerne i Herning i foråret 2016.


blog comments powered by Disqus