Mini engletrompet - Acnistus Arborescens - Iochroma australe

Acnistus arborescens, Acnistus australis, Iochroma australe, Eriolarynx australe Vild tobak, Deres familie navn er Solanaceae, den bliver kaldt mini trompet her hjemme, da de jo er i familie med Brugmansia og ligener dem meget bare i mini. Selv om at de også bliver kaldt den australske bush klokker " Acnistus australis " stammer de fra det sydvestlige Bolivia og det nordvestlige Argentina, De er også fra natskygge familien, så som kartofler og tobaksplanten og tomater osv. Så jeg vil sige at det er en af dem der er svære at finde ud af hvad den hedder for indtil vider har jeg fundet mange navne på den og ja det er kun et lille udsnit, af navne jeg har skrevet. De fortrækker en fugtig jord og et godt dræn som deres fætter Brugmansia - Engletrompeter. De skal vandes reglmæssigt og må ikke overvandes eller soppe i vand. Og de skal gødes, sommeren igennem, igen som deres fætter Brugmansia - Engletrompeter, ca hver tredje vanding og ingen gødning om vinteren. De kan stå næsten alle steder på nær lige i fuld skygge det bryder de sig ikke om, de vil have sol sol. De bliver fra en 1/2 meter til godt 3 meter høje. Det skulle være en løvfældendebusk, med minder at den op bevares i en udestue om vinteren så vil bladene blive på. De skal stå frostfrit, men de tåler et par graders frost. Det siges at blomster og frugter er giftige. De kan beskæres hårdt tilbage i det tidelige forår, hvis de bliver for ranglet. De kan formeres via frø fra, frugterne og kan forstå at de skal være friske, men det finder jeg ud af når der kommer frugter og hvis, men der vil hvis gå omkring 3 år, førend at de blomster fra frø og der kan tages stiklinger fra den, når du alligevel beskære dem i foråret. Frugterne skulle ligne små tomater, men det for vi jo at se, måske. De skulle blomstre længe fra foråret og gennem sommeren. Vinter opbevaring igen som deres fætter Brugmansia - Engletrompeter, de skal stå frostfrit og kan stå i en mørkt skur eller i en udestue, de skal kun lige have lidt vand ikke meget, så de ikke tørre helt ud. de skulle kunne fås i farverne Blå, Lilla, Lys lilla, Hvide

Pas på spind, de SK... spindemider de elsker også disse Mini trompet, samt hvide fluer og bladlus.


Her ses disse to jeg har, Acnistus " AUSTRALIS" denne er købt i foråret 2016. De er begge købt i Tyskland.

IMG_7643Læs mere...
Comments

Agaver

Agaver, der findes rigtig mange slags, de stammer fra Amerika. Agaven skal ikke have ret meget vand, og den tåler udtørring, da det jo er en form for sukkulent. De ynder at stå i fuld sol. Men når de kommer indefra om vinteren og skal sættes ud igen om sommeren, så skal de stilles ud lidt efter lidt for at vende sig til solen, ellers vil de blive solskoldet og derved få gule blade. Når de skal overvintre inde, bør de stå meget lyst og køligt, men de tåler ikke meget frost. Bladene bliver misfarvet, det skyldes at rødderne ikker har plads nok og ikke får næring nok. Ompotning skal helst ske om foråret og her tages eller skæres de nye skud af, så den enkelte Agave kan få mere plads til at vokse sig større, de små skud kan sættes i noget så- og priklejord, der er blandet med sand, og her vil de små nye skud så blive til nye store flotte Agaver.


Her ses nogle af de Agaver jeg har, 2014


Her ses en Agave lecheguilla.

IMG_7968Læs mere...
Comments

Agapanthus - Skærnlilje - Afrikas dronning

Agapanthus - Skærmlilje - Afrikas dronning. Ja og de har sikkert mange flere navne, de stammer fra Sydafrika. Men de mest almindelige her hjemme hedder Agapanthus Campanulatus. Men der findes et hav af arter, underarter, hybrider og sorter. Farver, ja der har jeg set Hvide, Isblå, Lyserøde, Gule, Lilla og Orange. Agapanthus skal helst sættes ud, når frosten er væk om foråret. Jeg sætter dem gerne ud i maj mdr. og hvis der kommer frost, ja så slæber jeg dem gerne frem og tilbage, det gør at de ikke får lyse og svage blade. For de tåler ikke frost, der siges 1- 10 grader. Jeg tager dem ind igen omkring september - oktober mdr. inden frosten kommer. Jeg stiller dem i udestuen, hvor de står køligt ikke under 10 grader. Der står de vinteren over, og jeg vander dem ikke særligt meget. Jeg vander dem hver dag, når de står ude om sommeren, når det ikke regner. De får gødning en gang om ugen, fra august til oktober, ja så får de gødning et par gange om ugen, ellers kommer der ingen blomster i næste år. Agapanthus kan deles, og når de ikke blomster ret meget mere, så er det tid til omplantning. Ellers bryder de sig ikke om at blive plantet om, og der kan sagtens gå flere år mellem omplantning eller deling. De kan blive op til 130 cm høje. De kan formeres ved knolddeling og ved frø. De kan også dyrkes i potter indenfor.
Den ene af dem jeg har hedder Agapanthus praecox ssp. orieentalis " Peter Pan ".



IMG_0354_2Læs mere...
Comments