Begonia maculata - Forellen-begonia
17/07/2016 Arkiveret i: Planter og Blomster B
Begonia maculata - Forellen-begonia de stammer fra Brasillien, Peru. Der findes et hav af arter. De er meget nemme at passe, bare de får lys og helst ikke direkte sol. Jeg har mime til at stå inde hele året i min udestue. Jeg vander mine ca en gang om ugen hvis de er tørre, selvfølgelig ikke helt udtørret, men små fugtige. De får gødning i foråret og sommeren, de får ca. hver anden uge. Nogle sprayer den med vand, det gør jeg ikke da blomsterne bliver grimme af at få vand på sig, og bladene kan rådne hvis der ligger vand på bladene og solen rammer. Stiklinger de er nemme at lave stiklinger af, jeg knækker gerne en gren af, der hvor det ses mindst og der hvor den gerne vil knækkes, som en asparges. Så sætter jeg den i jorden eller i et glas vand og venter til den begynder at gro eller slå rødder, så planter jeg den over i sin egen potte. De kan også formeres via frø, men der til er jeg ikke nået endnu. Men vil da skrive om det hvis jeg gør. De dufter ikke. De tåler heller ikke frost
Herunder ses den jeg har der har desvære ikke været blomst i endnu, de skulle blive hvide. Det er jeg meget spændt på at se, skal nok ligge nogle billeder i når de sker. Den købte jeg ved Bo Grønt i Egå d. 17 - 07 - 2016.









Herunder ses den jeg har der har desvære ikke været blomst i endnu, de skulle blive hvide. Det er jeg meget spændt på at se, skal nok ligge nogle billeder i når de sker. Den købte jeg ved Bo Grønt i Egå d. 17 - 07 - 2016.









blog comments powered by Disqus